Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home

Aktualności


Rezerwat Beka przygotowany na gości

2.05.2017 Na malowniczym brzegu Zatoki Puckiej, pomiędzy Osłoninem, Mrzezinem i Rewą na 193 hektarach rozciąga się ptasi rezerwat przyrody. Pozostałości osady Beka – wysokie drzewa, kamienne fundamenty i drewniany krzyż są jeszcze do odnalezienia na brzegu, reszta została pochłonięta przez wody Zatoki. Słone i słodkie łąki rezerwatu są siedliskiem chronionych lub zagrożonych gatunków flory i fauny, które upodobały sobie to wyjątkowe miejsce. Biegnąca tutaj ścieżka rowerowa oraz wysoczyzna kończąca się we wsi Mrzezino oferują niesamowite widoki i wgląd w życie ostoi.

Ścieżka rowerowa oraz wysoczyzna kończąca się we wsi Mrzezino oferują niesamowite widoki i wgląd w życie ostoi

 

Już po raz trzeci, w kwietniu, tuż przed rozpoczęciem okresu lęgowego ptaków rezerwat został posprzątany. To wszystko dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i aktywistów. Przygotowaniami logistycznymi oraz pozyskaniem dla akcji przychylności okolicznych mieszkańców zawczasu zajął się sołtys Osłonina pan Krzysztof Garstkowiak. Dwudziestu siedmiu ochotników, których pracę koordynował pan Florian Kowalczuk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zostało podzielonych na cztery grupy. Każda z grup miała lidera i odpowiadała za posprzątanie innej części rezerwatu. Akcja zakończyła się sukcesem. Zebrano sześćdziesiąt studwudziestolitrowych worków śmieci w tym między innymi: marzannę, deskę windsurfingową, drzwi od lodówki, dwie piłki nożne i wiaderko piłek do tenisa. Po zakończonej akcji miłośnicy przyrody krzepili się przy ognisku pieczonymi kiełbaskami. To była okazja do krótkiej rozmowy:

- Skąd bierze się sukces waszej akcji?

- Sukces naszej akcji bierze się z głębokiego zaangażowania ludzi. Świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie. Nasi wolontariusze wiedzą, że Beka jest wyjątkowym rezerwatem na całym Pomorzu i doceniają jej krajobrazową atrakcyjność oraz wyjątkową faunę – mówi Florian Kowalczuk. Specjalne podziękowania kierujemy do wójta Gminy Puck za ekologiczne myślenie – kontener na śmieci, worki i rękawice dla wolontariuszy.

 

- Na co uskarżali się wolontariusze?

- Ludzie wjeżdżają na Bekę od strony wału samochodami. Policja, ani żadne inne służby nie mają podstaw prawnych do karania kierowców. Brakuje odpowiednich tablic i znaków mówiących o zakazie wjazdu do rezerwatu.

 

- Czy w najbliższym czasie planujecie kolejne akcje?

Tak. Na początku maja chcemy liczyć odwiedzających rezerwat turystów.

Ponadto przy wjeździe do rezerwatu chcemy wybudować pręgierz. Za pozostawione na Bece śmieci będzie groziła odpowiednia ilość batów – śmieje się sołtys.

Okres lęgowy ptaków na Bece trwa. Okoliczni mieszkańcy znają już walory krajobrazowo przyrodnicze Beki. Wkrótce zjawią się u nas kolejni goście - wielu turystów dotrze na Nordę drogą przez „łąki”. Czyste otoczenie to podstawowy warunek dobrego wypoczynku. Posprzątany rezerwat będzie dobrą wizytówką naszego regionu.

 

Mikołaj Czuba,

LOT Kaszuby Północne

 

Po zakończonej akcji sprzątania miłośnicy przyrody krzepili się przy ognisku pieczonymi kiełbaskami


Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Plac Wolności 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej