Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home

Aktualności


Kaszuby Północne na zamku w Niedzicy

8.05.2017 Na zamku w Niedzicy (gmina Łapsze Niżne) można obejrzeć do połowy maja wystawę pt. „Kaszubskie pielgrzymowanie wodne”. Ekspozycja prezentuje fotografie oraz filmy z dwóch ważnych cyklicznych wydarzeń na Kaszubach Północnych: Pielgrzymka morska na św. Piotra i Pawła w czerwcu i Wodno-Piesza Pielgrzymka z Nadola do Żarnowca w lipcu na odpust św. Anny.

Pielgrzymka Rybaków na łodziach po wodach Zatoki Puckiej to jedyna w Polsce pielgrzymka odbywająca się co roku w Pucku na odpust św. apostołów Piotra i Pawła. Tradycja odpustu w farze sięga średniowiecza. Pielgrzymka to ważniejszy dzień dla każdego Kaszuby, a zwłaszcza rybaka. Rybackie jednostki pływające z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu zapełniają się rybakami, mieszkańcami oraz turystami, którzy w udekorowanych łodziach wypływają na wody Zatoki Puckiej.

Z kolei coroczna pielgrzymka z Nadola do Żarnowca to wydarzenie niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. Pielgrzymka rozpoczyna się przejściem z Kaplicy p.w. Św. Augustyna w Nadolu na przystań. Biorąca w niej udział społeczność lokalna zawsze ubrana jest w tradycyjne, kaszubskie stroje. Następnie korowód pielgrzymkowy przeprawia się przez Jezioro Żarnowieckie, a otwiera go statek Nadolanin, za nim płyną liczne łodzie, łódki i łódeczki, a nawet kajaki i rowery wodne – wszystkie barwnie przystrojone kwiatami i wstążkami.

 

W dniach 20-24 kwietnia grupa Kaszubów udała się do Skarżyska-Kamiennego oraz Niedzicy w gminie Łapsze Niżne, aby przy okazji otwarcia wystawy pokazać kulturę kaszubską oraz walory turystyczne naszego subregionu. Podczas wieczoru kaszubskiego okoliczni goście słuchali muzyki regionalnej w wykonaniu „Szczypior Kapela”, panie z KGW z Perlina częstowały przysmakami m.in. śledziami po kaszubsku, a Roman Drzeżdżon opowiadał o stolemach i uczył podstaw języka kaszubskiego. Wyświetlono też film promocyjny.

Organizatorzy: LOT Kaszuby Północne, Gmina Gniewino, Starostwo Powiatowe w Pucku, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Projekt jest współfinansowany przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną

 

W okresie udostępnienia kaszubskiej wystawy (przełom kwietnia i początek maja) Zamek w Niedzicy, a więc i naszą ekspozycję, odwiedza ok. 80 tys. ludzi (fot. www.lapszenizne.pl)

 

Dyrektor Zamku "Dunajec" gościnnie przyjęła Kaszubów (fot. R. Drzeżdżon) 

 

Stolem częstował kaszubskimi krówkami (fot. R. Drzeżdżon)

 

 

Podczas wieczoru kaszubskiego okoliczni goście słuchali muzykę regionalną w wykonaniu „Szczypior Kapela” (fot. R. Drzeżdżon)

 

 

Wizytę relacjonują także:

http://um.skarzysko.pl/aktualnosci/3926-gmina-gniewino-kraina-legendarnych-stolemow-video.html

http://proskarzysko.pl/gniewino-zaprasza-do-krainy-olbrzymow/

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/skarzysko-kamienna/a/kaszubska-kultura-w-skarzysku-byl-stolem-i-prawdziwa-tabaka-zdjecia,12009213/

http://muzeum.wejherowo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1526:kaszubi-w-skarysku-i-niedzicy&catid=6:aktualnoci

http://belok.kaszubia.com/wiadla/o-tim-jak-kaszebi-po-swiece-wadrowele

https://www.lapszenizne.pl/aktualnosci/wystawa-fotograficzna-na-zamku-dunajec-partnerskiej-gminy-gniewino-pn-kaszubskie-morskie


Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Plac Wolności 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej