Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home

Aktualności


D Day w Helu - dzień czwarty

25.08.2017 Czwartek 24 sierpnia był jednym z ciekawszych dni obywających się na Helu inscenizacji i pokazów znanych szerzej jako D Day. Helska impreza należy do największych i najciekawszych w Polsce.

Zaczęło się o godzinie 14:00 w Muzeum Obrony Wybrzeża. Przy stanowisku artyleryjskim B3 odbyła się inscenizacja bitwy z oddziałami niemieckimi do jakich dochodziło w trakcie lądowania aliantów w Normandii w 1944 roku. W „Pancernej Pięści” wzięło udział kilkudziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych z Polski i Niemiec. Użyto materiałów pirotechnicznych ślepych naboi. Cały czas prowadzona była ciekawa i przystępna narracja. W inscenizacji wzięło udział kilkanaście zabytkowych pojazdów wojskowych takich jak Jeep Willys, Dodge WC53 i GMC CCKW w tym między innymi czołg M4 Sherman.

 

m4

 

 

m4

 

 

palce

 

 

pan

 

 

poj

 

Kolejną atrakcją była parada z udziałem pojazdów, wszystkich uczestników i gości. Część z nich przejechało z Muzeum Obrony Wybrzeża do portu, gdzie dołączyło do pozostałych. Około godziny 17:00 pojazdy jeden po drugim ruszyły przez ulicę wiejską.

 

dday

 

para

 

pa

 

pas

 

O godzinie 19:00 ławki przed sceną Bulwaru Nadmorskiego wypełniły się po brzegi i wkrótce rozpoczął się pokaz mody lat 40. Tego wieczoru pogoda dopisywła. Było niemal bezwietrznie i ciepło co zachęcało gości do wieczornych spacerów bulwarem w przerwach imprezy.

 

O godzinie 20:30 w kinie D Day wyświetlono film pod tytułem „Churchill”.

 

D Day Hel potrwa jeszcze do poniedziałku 27 sierpnia. Organizuje go Fundacja Zabytków Techniki Militarnej Gmina Hel oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 82nd Airborne Division „Paraglite z Trójmiasta . Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku.


Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej