Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Warto zobaczyć / Gmina Kosakowo

Gmina Kosakowo

O gminie

Gmina Kosakowo jest malowniczo położona nad wodami Zatoki Puckiej i Gdańskiej. Wody obu zatok rozdziela piaszczysty, usypany przez prądy morskie Cypel Rewski, zwany po kaszubsku Szpërkiem. U nasady cypla znajduje się powstała w 2004 r. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza oraz Krzyż Morski z ramionami w kształcie kotwic.

Aleja lipowa z dworkiem w Mostach

Aleja lipowa z dworkiem i fontanną w Mostach. Do dworku ziemiańskiego z XVIIIw. znajdującego się w Mostach, prowadzi aleja, którą tworzy 40 lip.

Cypel Rewski

Największą osobliwością przyrodniczą Gminy Kosakowo jest Mierzeja Rewska, zwana tez Cyplem Rewskim lub Szpërkiem. Rozdziela ona ciepłe wody od strony Pucka i bardziej słone, chłodniejsze od strony Gdańska.

Jesiony w Mechelinkach

Dwa jesiony, będące pomnikiem przyrody, stoją tuż przy plaży. W 2006r. nadano im imiona: Mściwoj i Świętopełk. Drzewa liczą około 250 lat.

Kossakówka – ul. Świętopełka 13

W przeszłości wielu artystów upodobało sobie Juratę jako miejsce wyjątkowo inspirujące i im przyjazne. Jednym z nich był Wojciech Kossak, posiadający dom w Juracie.

Klif nadmorski w Mechelinkach

Przepiękną panoramę na Zatokę Gdańską można podziwiać na Mechelińskim Klifie, skąd rozpościera się widok od gdyńskiej Torpedowni po Cypel Rewski.

Mikołajek Nadmorski

Jest jedną z najpiękniejszych roślin występujących w pasie nadmorskim. Na wydmie ciągnącej się od Mechelinek po Rewę rozłożyła się największa na polskim wybrzeżu kolonia mikołajka nadmorskiego.

Rezerwat Beka

Jest rezerwatem faunistycznym położonym na skraju północnej części Meandru Kaszubskiego. Przedmiotem ochrony rezerwatu są stanowiska rzadkich gatunków roślin (halofitów) i bogatej awifauny lęgowej oraz przelotowej na łąkach i pastwiskach w obrębie przyujściowego odcinka rzeki Redy.

Rezerwat Czapli Siwej

Kilkuhektarowy lasek jesionowo-olchowy położony w pradolinie rzeki Redy, pomiędzy Mostami a Mechelinkami, na obszarze którego znajduje się unikalna kolonia lęgowa Czapli Siwej.

Rezerwat Przyrody Mechelińskie Łąki

Obszar szuwarów i łąk o powierzchni 113,47ha, położony między Rewą a Mechelinkami. Celem rezerwatu jest zachowanie i ochrona miejsc lęgowych i bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych, zbiorowisk szuwarowych i łąkowych oraz specyficznych siedlisk halofilnych i typowych dla nich warunków wodnych.

Obelisk ku czci Obrońców Kępy Oksywskiej 1939 r. w Mostach

Obelisk ku czci Obrońców Kępy Oksywskiej 1939 r.

Zabytkowa zabudowa rybacka w Mechelinkach

Zabytkowa zabudowa rybacka w Mechelinkach.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej