Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Warto zobaczyć / Gmina Krokowa

Gmina Krokowa

O gminie

Gmina Krokowa posiada 18,5 km pas dostępu do morza. Piaszczyste, szerokie plaże miejscowości wypoczynkowych: Dębek, Białogóry i Karwieńskich Błot przyciągają wczasowiczów spragnionych wody, słońca i gorącego piasku. W wielu miejscowościach Gminy Krokowa można skorzystać z kwater u rolników, gdzie mamy gwarancje ciszy i spokoju oraz wspaniałego wypoczynku na łonie natury.

Rybaczówka w Dębkach

Nowa atrakcja oddana do użytku w 2015 roku. Obiekt posiada okazałą wieżę widokową 22 m, z której widać piękną panoramę wybrzeża nadmorskiego. Przy wieży są punkty sprzedaży ryb.

Bielawskie Błota

Położony na północny – wschód od miejscowości Sławoszyno. Rezerwat Bielawa – obejmuje cały kompleks torfowiskowy Bielawskie Błota (w tym rezerwaty istniejące: Moroszka Bielawskiego Błota i Woskownica Bielawskiego Błota). Interesującą i jedyną tego typu rośliną w Polsce jest tu wełnianka i to od jej puszystych białych owocostanów pochodzi nazwa Bielawy.

Diabelski Kamień

Zwany także „Stojącym”. Położony 1 km na północny – wschód od miejscowości Odargowo. Kamień tylko częściowo znajdujący się na powierzchni gruntu, mierzy w obwodzie 20m, przy wysokości 3,5m.

Kościół w Dębkach

Drewniana kaplica, położona w zachodniej części miejscowości, wybudowana w 1935 roku według projektu inż. arch. T. Hornunga – artysty wywodzącego się z kaszubskiej wsi Wiele. Architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, m.in. w rzeźbionej drodze krzyżowej czy też zrekonstruowanego na wzór pierwotny ołtarza.

Kościół w Krokowej

Neogotycki kościół, powstał w latach 1833 (47)-50 z fundacji i wg projektu Karola Gustawa Adolfa von Krockow, na takim samym planie jak rotterdamska katedra. Wyposażenie wnętrza kościoła: ołtarz murowany, parawanowy, z nowszymi malowidłami (lata 50-te XX w.), chrzcielnica, ambona i chór muzyczny, krucyfiks procesyjny barokowy z XVIII w.

Kościół poewangelicki w Wierzchucinie

Kościół poewangelicki został wybudowany w 1882r. w stylu neogotyckim. Obok kościoła znajduje się cmentarz.

Kościół w Żarnowcu

Początki budowy świątyni w Żarnowcu wiążą się z zatwierdzeniem przez księcia Mściwoja II nowo utworzonego zgromadzenia cysterek w 1279 r. Prace budowlane ukończono w pierwszej połowie XIV wieku. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII w., stanowią je m.in. ołtarz główny, ołtarze boczne, stalle, ambona i chrzcielnica. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w świątyni należy pieta z ok. 1430r.

Kościół w Tyłowie

W Tyłowie znajduje się zabytkowy kościół zbudowany w 1755 roku z fundacji generała Józefa Przebendowskiego. Obecnie należy do Parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, należącej do dekanatu Żarnowiec archidiecezji gdańskiej.

Muzeum w Krokowej

Muzeum znajduje się w budynku zlokalizowanym za krokowskim kościołem, dawnej gospodzie wiejskiej „Pod księciem Mestwinem”. Dzisiaj, w dawnej sali tanecznej, znajdą Państwo możliwość skupienia się nad sztuką i historią naszego regionu.

Pałac w Kłaninie

Eklektyczny pałac zbudowany lub rozbudowany został przed 1886 r. ze starszego, pierwotnego założenia barokowego, wzniesionego przez Kłanińskich. Wschodnią część założenia zajmuje park krajobrazowy z ok. 1870 r. z licznymi okazami starodrzewia, zarówno rodzimego jak i egzotycznego. Od szosy do dworu prowadzi aleja dojazdowa wysadzana lipami.

Rezerwat Babnica

Położony około l km na północny – zachód od Białogóry, obejmuje fragment stromego zbocza zalesionej wydmy parabolicznej. Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona naturalnego fragmentu acidofilnego lasu bukowo – dębowego z około 140-letnim drzewostanem.

Rezerwat Białogóra

Pow. ok. 211,56 ha, położony na terenie lasów państwowych Nadleśnictwa Choczewo, obok miejscowości Białogóra. Teren rezerwatu stanowi fragment nadmorskiego boru bagiennego, który otacza dwa rozległe obniżenia terenu – położone na zapleczu wydm. Jest to siedlisko skrajnie oligotroficzne.

Rezerwat Długosz Królewski

Położony na północ od drogi wojewódzkiej Żarnowiec – Wierzchucino, na wysokości jez. Żarnowieckiego. Rezerwat, który ma chronić stanowisko długosza królewskiego na Bagnach Wierzchucińskich, największej w regionie gdańskim populacji widłaka jałowcowatego oraz pozostałości torfowiska wysokiego i przejściowego.

Rezerwat Piaśnickie Łąki

Rezerwat leśno-torfowiskowy, położony nad doliną Piaśnicy, na południowy – zachód od miejscowości Dębki pow. ok. 56 ha. Roślinność tworzą zbiorowiska leśne, zaroślowe oraz łąkowe i szuwarowe. Powierzchniowo przeważają lasy brzozowe – dębowe, zajmujące wzniesienia terenu. W obniżeniach panują łąki miejscami zbiorowiska szuwarowe.

Rezerwat Widowo

Położony jest pomiędzy Karwią a Dębkami. Obejmuje pas wydm nadmorskich, dochodzących lokalnie do ponad 22 m n.p.m wysokości oraz strefę przejściową pomiędzy wydmami a Równiną Błot Nadmorskich.

Rezerwat Zielone

Rezerwat florystyczny, chroni stanowisko wiciokrzewu pomorskiego, na obszarze około 17 ha. Teren rezerwatu porasta bór wilgotny, którego drzewostan buduje głownie sosna, w wieku ok. 90 lat, z domieszką brzozy brodawkowatej i innych gatunków. W centralnej części rezerwatu rośnie dużymi płatami wiciokrzew pomorski, który w wielu miejscach panuje w warstwie runa i krzewów.

Rezerwat Źródliska Czarnej Wody

Rezerwat obejmuje krawędź Doliny Czarnej Wody między miejscowościami Świecino i Lisewo. Przedmiotem ochrony jest kompleks dobrze zachowanych, różnorodnych zbiorowisk leśnych,roślinności źródliskowej, źródliskowa odmiana łęgu jesionowo-olszowego, grądy i buczyny.

Rzeka Piaśnica

Rzeka Piaśnica przepływa przez obszar dwóch powiatów województwa pomorskiego: wejherowskiego i puckiego. Bieg zaczyna na obszarze Puszczy Darżlubskiej, przepływa przez jezioro Żarnowieckie, a kończy uchodząc do Bałtyku w miejscowości Dębki.

Ścieżka rowerowa Krokowa – Swarzewo

Ścieżka rowerowa Krokowa – Swarzewo, o łącznej długości 17,35 km, zlokalizowana jest na terenie Gmin Krokowa i Puck. Trasa rowerowa o nawierzchni asfaltowej, w całości zlokalizowana jest na nasypie nieczynnej linii kolejowej.


Strona 1 z 2
Ziemia Pucka

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej