Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Warto zobaczyć / Gmina Puck

Gmina Puck

O gminie

W pejzaż Gminy Puck wtopiły się siłownie wiatrowe. Za tym modernistycznym kadrem kryje się wiele tajemnic...
Puszcza Darzlubska oraz klifowy brzeg Zatoki Puckiej od Swarzewa po Rzucewo i Osłonino to najciekawsze miejsca rekreacji. Amatorom wędkowania polecamy leśne Jezioro Dobre i Zatokę Pucką z doskonałymi warunkami do żeglowania.

Osada Sławutowo

Osada została wybudowana i urządzona w taki sposób, aby jak najdokładniej oddać i przybliżyć historię codziennego życia naszych przodków z wczesnego średniowiecza, którzy osiedlali się na ziemi puckiej.
W wybudowanych chatach zwiedzający mogą zobaczyć, jakich urządzeń używano w codziennej pracy, jak polowano na zwierzynę i jakie surowce wydobywano oraz jak je obrabiano i wykorzystywano w życiu codziennym.

Aleja Lipowa

Aleja Lipowa to wielowiekowy starodrzew, z częściowo zachowanym czterorzędowym układem łączący Rzucewo z Osłoninem.

Grota Mechowska

Grota Mechowska znajduje się na skraju wsi Mechowo położonej pośród Puszczy Darzlubskiej, 10 km na zachód od Pucka.
Została odkryta w 1818 r. podczas przeprowadzania pomiarów geodezyjnych przez mierniczego Heue’go i do dzisiaj wciąż zachwyca dyskretnym pięknem…

Jezioro Dobre

Jeziorko śródleśne o powierzchni ok. 20,6 ha, położone w rynnie polodowcowej na północ od Wejherowa i na zachód od Pucka przy drodze z Wejherowa do Krokowej. Niezwykle atrakcyjne przyrodniczo dla turystów i dla wędkarzy. Wzmiankowane od średniowiecza przy wskazywaniu zakresu granic posiadłości klasztoru żarnowieckiego.

Kaczy Winkel

Kaczy Winkel to nadmorski punkt widokowy, miejsce okresowego gromadzenia się ptaków wodnych u ujścia Płutnicy.

Kościół w Starzynie

Kościół parafialny wzniesiony z fundacji cysterskiej opata Aleksandra Kęsowskiego w latach 1648-1649. Oryginalne barokowe wyposażenie sygnowane herbem opackim Kęsowskiego i wybitne paramenty liturgiczne wykonane przez Andrzeja I Mackensena. XVII-wieczna, eschatologiczna wizja Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej.

Kurhan w Mieroszynie

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości spośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Swarzewskiej.

Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie

Rzucewo, „Cypel Rzucewski”, osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Położona na „cyplu rzucewskim”. Wzniesienia Kępy Puckiej i Swarzewskiej już w epoce kamienia dawały schronienie osiedlającym się tutaj plemionom łowców fok.

Pomnik Trybuna Kaszubów w Zdradzie

Zdrada, jeszcze w średniowieczu było tu pustkowie, obecnie wieś ulicówka, w pobliżu Mechowa, do którego należała w 1778 jako wybudowanie. Położona przy drodze wiodącej z Pucka do Krokowej i Żarnowca. Miejsce urodzenia Antoniego Abrahama (19 grudnia 1869r.) oraz Pomnik z zegarem i kurantem poświęcony temu kaszubskiemu działaczowi.

Rezerwat Beka

„Beka”, Rezerwat Przyrody faunistyczny – błota ujścia rzeki Redy, na południe od Osłonina. Położony na dnie Pradoliny Kaszubskiej w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, przy brzegu Zatoki Puckiej ( 193,01 ha ). Chroni jedno z największych powierzchniowo w Polsce stanowisk roślinności halofilnej, czyli słonolubnej.

Rezerwat Bielawskie Błota

Rezerwat Przyrody torfowiskowy na zachód od Mieroszyna. W granicach gminy położony jest jedynie jego wschodni fragment. Powstał z połączenia rezerwatów: “Bielawa”, “Moroszka Bielawskiego Błota” i “Woskownica Bielawskiego Błota”. Obejmuje większą część obszaru Bielawskich Błot i jest największym rezerwatem w woj. pomorskim.

Rezerwat Darzlubskie Buki

Darzlubskie Buki, Rezerwat Przyrody, Puszcza Darzlubska na południe od Mechowa. leśny rezerwat przyrody ( 28,10 ha ) na południe od Mechowa. Powstał w celu ochrony fragmentu buczyny pomorskiej z około 160-letnim okazałym drzewostanem. Bogata flora roślin naczyniowych, w tym kilka gatunków o cechach podgórskich.

Rzucewo

Rzucewo, "cypel rzucewski" tj. osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. Stworzyli silną, oryginalną kulturę zw. rzucewską, znaną z charakterystycznej ceramiki, wyrobów bursztynowych, kamiennych narzędzi.

Starzyński Dwór

Ślady zachowanego założenia gospodarczego tzw. grangii cystersów oliwskich. W skład wchodzą układ ujęcia wodnego, ruiny kuźni, młyna i odrestaurowany spichlerz z przełomu XVII i XVIIIw. Budynek bramny z wieżą zegarową i współcześnie odtworzoną kaplicą cysterską równiez siega XVII wieku, ale przebudowanego go w XIX w.

Zespoły pałacowo-parkowe

Zespoły pałacowo-parkowe pochodzą z XIXw.i znajdują się w następujących miejscowościach: Rzucewo, Rekowo Górne, Sławutówko pełnią aktualnie funkcje hotelowe - restauracyjne.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej