Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miejsca i kultura / Miasta / Hel - początek Polski

Hel - początek Polski

Hel jest najbardziej morskim z polskich miast. Z trzech stron otoczony wodami Bałtyku stanowi idealne miejsce na spędzenie urlopu lub choćby krótkie odwiedziny. Pierwsze pisane wzmianki o osadnictwie pochodzą z końca XII wieku. Już wtedy mieszkali tu rybacy, a życie osady toczyło się rytmem, wyznaczanym przez morze. Przez stulecia osada to zyskiwała, to traciła na znaczeniu. Szczególną kartę w historii zapisał Hel we wrześniu 1939 roku – był najdłużej trwającym punktem oporu przed Niemcami. Jak na ironię, również jako ostatnie polskie miasto został wyzwolony – 10. maja 1945 roku, a więc w dwa dni po kapitulacji Niemiec.


Dzisiaj Hel to przede wszystkim kurort.

Od wiosny do jesieni, a w niektórych przypadkach – przez cały rok - na gości czekają miejsca noclegowe w przytulnych pensjonatach lub kwaterach. Główna arteria miasta, ul. Wiejska, przez całe lato tętni życiem. Tu (choć nie tylko) znaleźć można wszystko co jest potrzebne do dopełnienia udanego urlopu: restauracje, do których warto wpaść „na rybkę”, bary i kawiarnie, pizzerie i inne przybytki kulinarne. Banki, pocztę, sklepy, stoiska z pamiątkami. Z Wiejskiej wejdziemy wprost do portu, z którego w sezonie odpływa kilka tramwajów wodnych dziennie, zapewniając szybkie i niedrogie połaczenie z Trójmiastem. Tuż obok portu ulokowało się fokarium – placówka unikatowa w skali Europy. Historię tych ziem i rybołówstwa poznać można, odwiedzając budynek poewangelickiego kościoła pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła – dziś mieści się w nim Muzeum Rybołówstwa.
Wczasowiczów Hel zaprasza na trzy plaże – zlokalizowaną niemal w samym sercu miasta, obok portu od strony zatoki; na cyplu oraz na od strony otwartego morza. Nie trzeba dodawać, że są strzeżone, czyste i – jak wszystkie plaże nad Bałtykiem – po prostu piękne.

 

Atrakcje Helu