Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miejsca i kultura / Miasta / Jastarnia - serce półwyspu

Jastarnia - serce półwyspu

Choć miastem jest od 1973 roku, pierwsze ślady osadnictwa pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Z kolei pierwsza wzmianka pisemna powstała w roku 1378 – to lokacja wsi rybackiej Hastarnia. Później historia nie szczędziła Jastarni zawirowań. Wioska była nawet podzielona płotem i rowem – na część katolicką (tzw. pucką) i protestancką (tzw. gdańską, inaczej zwaną Borem). Podstawą utrzymania ludzi było rybołówstwo, a rybacy zrzeszali
się w maszoperie, czyli ówczesne spółdzielnie.


W dwudziestoleciu międzywojennym sytuacja Jastarni uległa zasadniczej zmianie po wybudowaniu linii kolejowej. Już w latach 30. rybacka wioska zmieniła się w modny kurort, którym pozostaje do dziś.


Przez cały rok na gości czekają piękne, czyste plaże, krystalicznie czyste powietrze przesączone jodem, leczniczy wpływ klimatu morskiego, gościnni ludzie. Żeglarze cenią sobie tutejszą dużą i wygodną marinę, która ulega ciągłej rozbudowie i unowocześnieniu. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą nie tylko żeglować, ale także uprawiać windsurfing, siatkówkę plażową czy poznawać okolice z wysokości rowerowego siodełka. Idealnym pomysłem na urlop jest skorzystanie z jednej z kilku szkółek windsurfingowych.


Zabytki i atrakcje (m.in. Chata Rybacka, Muzeum Pod Strzechą, prywatne zbiory sprzętu rybackiego Pana Jana Wysockiego w bosmanacie portu oraz Skansen Fortyfikacji), ścieżki przyrodnicze, otwarci i gościnni ludzie, piękna kultura, bogata tradycja i walory przyrodnicze – to wszystko powoduje, że Jastarnia przyciąga tysiące turystów, z których większość powraca tu nie jeden raz.

 

Atrakcje Jastarni