Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miasto Puck

Miasto Puck

01. Baza Lotnictwa Morskiego w Pucku

W roku 1911 niemiecka Cesarska Marynarka Wojenna rozpoczęła w Pucku budowę pierwszej nad Bałtykiem bazy lotnictwa morskiego wykorzystując osłonięte wody zatoki oraz bliskość linii kolejowej. Rok przed rozpoczęciem I wojny światowej sformowano tu Pierwszą Eskadrę Lotnictwa Morskiego (Erste Marine Flieger Abteilung) wyposażoną w hydroplany. W trakcie wojny samoloty tej jednostki wykonywały loty przeciwko rosyjskiej marynarce i jej portom. Baza w Pucku miała w tym czasie zaplecze obejmujące pochylnię do wodowania samolotów, cztery hangary, koszary oraz magazyny amunicji na Górce Swarzewskiej.

02. Pomnik Pamięci Polskich Lotników

Przy dawnych zabudowaniach Morskiego Dywizjonu Lotniczego, od strony ulicy 10 lutego, naprzeciwko Urzędu Gminy Puck znajduje się pomnik lotników.

03. Pomnik kmdr. por. pilota Edwarda Szystowskiego

Przy zespole dawnych hangarów puckiej bazy lotniczej, od strony ulicy Edwarda Szystowskiego, przed budynkiem biurowym PZM AMEX, znajduje się kolejny pomnik lotniczy. Kamienny postument zwieńczony popiersiem upamiętnia komandora porucznika pilota Edwarda Szystowskiego, współtwórcę Morskich Sił Zbrojnych II Rzeczypospolitej i dowódcę Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

04. Mogiła i pomnik poległych lotników Morskiego Dywizjonu Lotniczego

Na cmentarzu przy alei Lipowej znajduje się kwatera poległych lotników. Został tu pochowany kmdr por. pil. Edward Szystowski, dowódca Morskiego Dywizjonu Lotniczego, który był pierwszym polskim oficerem poległym w II wojnie światowej.

05. Zamek Pucki

Na początku XIV wieku Krzyżacy umieścili tzw. Urząd Rybicki (Rybacki) w porcie przy ujściu rzeki Płutnica. Była to instytucja ważna dla zaopatrzenia zakonu w ryby, z uwagi na liczne i długie posty naówczas obowiązujące rycerzy zakonu. Na przełomie XIV i XV w. dla administracji zakonu w Pucku zbudowano nową siedzibę-zamek, lokując ją w sąsiedztwie powstającego kościoła farnego.

06. Twierdza Puck

Dążenie króla Władysława IV do otwarcia Polski na Bałtyk oraz polityka prowadzona w pierwszej połowie XVII wieku, spowodowały wzmocnienie obrony Zatoki Puckiej - rejonu bazowania polskiej floty. W roku 1634 rozpoczęto modernizację fortyfikacji miasta-twierdzy Puck oraz budowę fortów Władysławowo i Kazimierzowo na Półwyspie Helskim, a także sypanie szańców w Wielkiej Wsi. Mury miejskie Pucka, zamykające obszar około 250 x 320 m, posłużyły jako oparcie dla obwałowań zaprojektowanych w manierze staroholenderskiej - wokół murów usypano wały ziemne z bastionami w rejonie bram, rozbudowując je w kolejnych latach.

07. Port kaprów

W drugiej połowie XVI wieku, powstała polska flota kaperska, której zadaniem było blokowanie portu w Narwie podczas wojny o inflanty. Składała się z uzbrojonych statków handlowych, których szyprowie działali na podstawie tzw. listów kaperskich. Kaprów traktowano jak żołnierzy królewskich i nazywano „strażnikami morza”.

08. Pomnik Braterstwa Broni

W Parku Przyjaźni pomiędzy ulicą Generała Józefa Hallera i ulicą Morskiego Dywizjonu Lotniczego znajduje się wyniosły i przyciągający uwagę monument, zbudowany w latach 1976-1978, a nazywany Pomnikiem Braterstwa Broni. Ma formę wysokiej żelbetowej ornamentowanej kolumny przebijającej kamienny pierścień.

09. Tablica pamiątkowa bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia

Błogosławiony ksiądz komandor podporucznik Władysław Miegoń (1892-1942) był kapelanem 1. Batalionu Morskiego, z którym przybył do Pucka 1920 roku. Brał udział w zaślubinach Polski z morzem dokonanych przez generała Hallera i koncelebrował wówczas uroczystą mszę świętą. Wraz z batalionem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i został ranny w bitwie na przedpolach Warszawy.

10. Tablica pamiątkowa króla Jana III Sobieskiego

Na budynku puckiego ratusza znajduje się tablica ufundowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, która poświęcona została „Staroście Puckiemu, Janowi III Sobieskiemu w 300 rocznicę udziału Kaszubów w zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej”.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej