Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miejsca i kultura / Muzyka i folklor

Muzyka i folklor

Dawne zwyczaje, pieśni, tańce, rękodzieło i kulturę Kaszub Północnych kultywują liczni twórcy ludowi oraz zespoły i kabarety działające na terenie gmin Nordy. Wśród obowiązkowych „pamiątek” z regionu powinny znaleźć się dzieła miejscowych hafciarek, rzeźbiarzy, malarzy i bursztynników. Kaszubskiego języka i dowcipu posłuchamy podczas licznych imprez i festynów, na których występują takie zespoły jak: Kaszubski Kabaret FiF, Kapela KLEKA, Kapela Czarne Kapelusze, czy Kapela Manijôce. Warto wspomnieć również o działającym przy Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck zespole Bursztynki, którego członkami są głównie mieszkańcy sołectwa Mieroszyno, pasjonaci ludowej kultury kaszubskiej oraz dziecięcym, wokalno -tanecznym zespole Strądowi Ôste z Żelistrzewa i młodzieżowym Muszelki ze Swarzewa.

 

Tabaczenie

Tabaczenie ma na Kaszubach długą tradycję. Dawniej był to powszechny zwyczaj kultywowany przez kaszubskich chłopów i rybaków. Rządził się swoimi prawami, np. rozpoczynano nim każdą transakcję handlową, zażywano tabaki w kościele, a nawet podawano chorym, jako że uznawana była za lekarstwo na katar i przeziębienie. Z tym towarzyskim rytuałem, jakim było częstowanie i zażywanie tabaki, związana jest też „sztuka” jej przygotowywania i przechowywania. Tabakę trzymano w tabakierach, wykonanych z różnych surowców, o różnych kształtach (najczęściej rożka), bywały też bogato zdobione. Sama tabaka, czyli zmielony proszek z liści tytoniu również występował w kilku gatunkach: od łagodnej żółtej, po czarną – najostrzejszą. Legenda głosi, że tabakę na Kaszubach uprawiał sam diabeł, stąd też często nazywano ją diabelskim zielem. Dziś pokazy tabaczenia, kolekcje tabak, czy wreszcie opowieści i anegdoty z nim związa ne można podpatrzeć i wysłuchać podczas regionalnych imprez, jak choćby na Biesiadzie Kaszubskiej w Kuźnicy.

 

Kaszubskie nuty

Kolejnym elementem kaszubskiego folkloru są charakterystyczne „hieroglify”, czyli obrazkowe kaszubskie nuty, często wykonywane przez zespoły regionalne podczas różnych imprez i festynów (dawniej śpiewano je na uroczystościach rodzinnych). Namalowane na dużej planszy nuty stawia się na scenie, a prowadzący chór pokazuje po kolei patykiem obrazki, i alfabet śpiewa się wymieniając kolejne obrazki znajdujące się na pięciolinii. Dla turystów odwiedzających Nordę taki pokaz to świetna zabawa oraz okazja do nauczenia się choć kilku kaszubskich nazw.

 

Haft kaszubski

Haft na Pobrzeżu Kaszubskim pojawił się za sprawą cysterek z Żarnowca, które prowadziły przy klasztorze szkołę dla panien z możnych domów między innymi ucząc je haftu. Z czasem trafił pod strzechy i stał się jedną z podstawowych dziedzin sztuki ludowej. Zdobiono nim odzież codzienną, odświętne stroje, obrusy, wykorzystywano do dekoracji ołtarzyków i kapliczek domowych. Na Nordzie powstały dwie szkoły haftu kaszubskiego: wejherowska (przeważa w niej kolor żółto – cytrynowy i czerwony), zapoczątkowana przez Franciszkę Majkowską w 1882 roku oraz pucka powstała w latach międzywojennych, w której przeważają granat, ciemna zieleń, silna czerń. Ponadto zawiera ona motywy roślinne występujące tylko na Kaszubach, jak np. mikołajki nadmorskie oraz takie elementy jak fale morskie i sieci rybackie.

 

Cykliczna uczta muzyczna:

 

Cysterskie Lato Muzyczne to cykl koncertów muzyki organowej i kameralnej, organizowany we współpracy z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, w miesiącach letnich w niedziele o g. 20.30 w kościele w Żarnowcu.

 

Letnie Koncerty Organowe i Kameralne w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie zostały zainicjowane w 1973 roku przez częstochowskiego kompozytora i organistę śp. prof. Eugeniusza Brańkę oraz ówczesnego Proboszcza ks. Witolda Stańczaka. Przez 40 lat swojej obecności na stałe wpisały się w kulturalny obraz Wybrzeża, będąc jedną z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych z tego typu imprez w Polsce. Letnie, czwartkowe wieczory muzyczne w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP gromadzą rzesze słuchaczy (w sumie szacuje się ich przez 40 lat ok. 200 tys.), którzy mają okazję wysłuchać muzyki w znakomitych interpretacjach solistów, chór, zespołów kameralnych i orkiestr z całego świata (m.in. USA, Brazylii, Chin, Kuwejtu, Austrii ,Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Rosji, Litwy, Niemiec, Ukrainy, Wlk. Brytanii i in.). Powszechnie Festiwal uważany jest w środowisku muzycznym za imprezę prestiżową, ciesząc się należnym mu uznaniem.

Obdywają się w miesiącach letnich.