Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / O Szlaku Historii Militarnej

O Szlaku Historii Militarnej

Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych


Kaszuby Północne to nadbałtycka kraina zwana inaczej Norda, o urokach której można mówić bez końca. Wody Bałtyku i Zatoki Puckiej, piękne plaże i wspaniała przyroda, zapraszają tutaj turystów, lecz nie są jedynym bogactwem tej krainy. Kaszuby Północne to także wielowiekowa kultura i piękna, choć skomplikowana historia. To Puck, port kaprów Rzeczypospolitej i twierdza, która odparła oblężenie w czasach szwedzkiego „potopu”. To również Półwysep Helski, którego obrońcy zapisali bohaterską kartę w 1939 roku. To wiele kolejnych miejsc tworzących historię militarną regionu, począwszy od średniowiecza po rok 2000.


Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych to tematyczny, samochodowy szlak turystyczny, obejmujący miejsca i obiekty związane z dziedzictwem wojennych i wojskowych dziejów powiatu puckiego. Tworzy go ponad osiemdziesiąt punktów, takich jak zabytkowe budowle o charakterze obronnym lub ich ślady oraz pomniki, mogiły, miejsca bitew. Szlak wskazuje miejsca znane oraz licznie odwiedzane, np. cypel Rozewie, cypel Półwyspu Helskiego, na równi z obiektami i wydarzeniami stanowiącymi zapomniane skarby dziedzictwa kultury i historii Północnych Kaszub. Trasa obejmuje także Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, Skansen Fortyfikacji i Schron-muzeum „Sabała” w Jastarni oraz zamek-pałac w Krokowej.
Punkty na szlaku dostępne są także dla turystyki rowerowej, której sprzyjają ścieżki rowerowe Puck-Hel oraz Gnieżdżewo-Krokowa. Natomiast turyści piesi mają do dyspozycji liczne szlaki turystyczne, położone nie tylko wzdłuż wybrzeża, oraz sieć tras Nordic Walking o różnym poziomie trudności. Wspomnieć trzeba także o żeglarzach i motorowodniakach, na których czekają budowle dawnego poligonu torpedowego wzniesione na wodach Zatoki Puckiej.

 

Wszystkich i przez cały rok zaprasza
Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne” Lokalna Organizacja Turystyczna

 

 

Ziemia Pucka

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej