Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Okolice Krokowej

Okolice Krokowej

01. Górczyn: pomnik poległych w I wojnie światowej

Przy szosie łączącej nadmorską Białogórę i należący do tej parafii Górczyn, na wiejskim cmentarzu znajduje się pomnik poległych w I wojnie światowej. Jest w dobrym stanie i ma formę wymurowanego z łamanego kamienia monumentu, zwieńczonego głazem opatrzonym marmurową tablicą.

02. Wierzchucino: pomnik poległych w I wojnie światowej

Wierzchucino to bardzo stara, duża i dobrze zagospodarowana wieś kaszubska o układzie wielodrożnym, położona 11 km na zachód od Krokowej. Historia osadnictwa na terenie dzisiejszej wsi sięga początku wczesnej epoki żelaza, a nazwa wsi wymieniona była już w XIII wieku.

03. Wierzchucino: budynek niemieckiego urzędu celnego 1920-1939

Na skraju wschodniej części Wierzchucina, przy drodze nr 213 do Krokowej, znajduje się budynek dawnego niemieckiego urzędu celnego. Zabudowania ulokowano na skarpie po prawej stronie szosy.

04. Rzeka Piaśnica: granica polsko-niemiecka 1920-1939

Granica polsko-niemiecka po I wojnie światowej wyznaczona została według postanowień Traktatu Wersalskiego. Na odcinku pomiędzy naówczas granicznym jeziorem Żarnowieckim a brzegiem Bałtyku przebiegała wzdłuż biegu rzeki Piaśnicy.

05. Dębki: słupek nr 1 granicy polsko-niemieckiej 1920-1939

Walki toczone na polach bitew pierwszej wojny światowej zakończyły się 11 listopada 1918 roku. Lecz kończący wojnę Traktat Wersalski podpisano dopiero 28 czerwca 1919 roku.

06. Świecino: pomnik, kopiec i pole bitwy z 1462 roku

W połowie XV wieku wybuchła kolejna wojna Zakonu Krzyżackiego z Koroną Królestwa Polskiego, zwana wojną trzynastoletnią (1454-1466). Decydująca bitwa tego konfliktu rozegrała się w dniu 17 września 1462 roku pod wsią Świecino i zakończyła się klęską niemieckich zakonników – dlatego nazywana jest „drugim Grunwaldem”. W wyniku wojny zakon oddał Pomorze Gdańskie, a także część Warmii wraz z Malborkiem (stolicę zakonu przeniesiono do Królewca).

07. Żarnowiec: grodzisko „Góra Zamkowa”

Wzdłuż wschodnich brzegów Jeziora Żarnowieckiego rozciąga się zalesiona i bogato rzeźbiona wysoczyzna morenowa, o stromych i trudno dostępnych stokach. We wczesnym średniowieczu, być może w VII-IX wieku, funkcjonowała tu jedna z czołowych słowiańskich warowni Pomorza Wschodniego. Był to gród ziemno-drewniany stanowiący centrum opola, czyli sąsiadujących ze sobą osad, zamieszkałych przez wspólnotę rodowo-terytorialną. Pozostałością po nim jest grodzisko na Górze Zamkowej, czyli wzniesieniu znajdującym się w południowej części wysoczyzny.

08. Krokowa: zamek

Krokowa lub Krokowo, to dobra, które co najmniej od końca XIII wieku, do zakończenia II wojny światowej, były w rękach rodu von Krockow. Prawdopodobnie już na przełomie XIII i XIV wieku, na skrzyżowaniu traktów prowadzących do Pucka, Wejherowa oraz Żarnowca i Łeby, istniała obronna siedziba rycerska. Wybrano dlań miejsce w malowniczej dolinie przeciętej strumieniem, pozwalającym wykorzystać wodę jako przeszkodę.

09. Sulicice: pomnik partyzantów Gryfa Pomorskiego

Tuż przy drodze wojewódzkiej 213, na zachodnim skraju wsi Sulicice, znajduje się pomnik upamiętniający śmierć siedmiu partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Pięciu z nich w dniu 4 marca 1945 roku zostało zaskoczonych przez żandarmerię niemiecką przy bunkrze-ziemiance. Jako żołnierze polskiej armii podziemnej podjęli walkę i wszyscy polegli.
Monument ma formę płaskiego kopca z betonową ścieżką i kamiennymi schodami. Szczyt zwieńczony jest kamienną płytą z napisami wymieniającymi poległych w walce z Niemcami. Obok stoi kolumna z krzyżem i symbolem Gryfa Pomorskiego.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej