Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Okolice Pucka

Okolice Pucka

01. Gnieżdżewo: wojskowa linia kolejowa Puck-Hel

W latach 1919-1921 Wojsko Polskie prowadziło wojnę z Armią Czerwoną zajmującą kresy wschodnie. Latem 1920 roku bolszewicka ofensywa na Warszawę spowodowała zagrożenie dla istnienia Polski i groziła „czerwonym potopem” całej Europie. Pomoc udzieliły tylko Francja i Węgry, wysyłając zaopatrzenie wojskowe. Niestety, Czechosłowacja zatrzymała pociągi, a statki zatrzymali niemieccy dokerzy w Gdańsku – wówczas jedynym porcie morskim na polskim wybrzeżu. Ostatecznie Węgry, przez neutralną Rumunię, dostarczyły np. 60 milionów naboi karabinowych, a strajkujących dokerów zastąpili żołnierze brytyjscy z sił rozjemczych. Część transportu z Francji przeładowano ze statków na łodzie zawijające do portu rybackiego we wsi Hel. Tylko jak dostarczyć zaopatrzenie z Helu w głąb kraju?

02. Górka Swarzewska: magazyny amunicji bazy lotnictwa w Pucku

W roku 1911 Cesarska Marynarka Wojenna rozpoczęła w Pucku budowę pierwszej nad Bałtykiem bazy lotnictwa morskiego, wykorzystując osłonięte wody zatoki oraz bliskość linii kolejowej. Dwa lata później sformowano tu eskadrę lotnictwa morskiego wyposażoną w hydroplany, które w trakcie I wojny wykonywały loty przeciwko rosyjskiej marynarce i jej portom. Baza w Pucku prawdopodobnie już w tym czasie miała zaplecze obejmujące magazyny amunicji ulokowane w skarpie klifu nadzatokowej wysoczyzny, na tzw. Górce Swarzewskiej.

03. Mrzezino: cmentarz ofiar II wojny światowej

Przy wjeździe od strony południowej zlokalizowany jest pomnik oraz cmentarz żołnierzy niemieckich i radzieckich poległych na tych terenach w walkach podczas II wojny światowej.
W 9 zbiorowych mogiłach spoczęło tu 124 żołnierzy Armii Czerwonej oraz żołnierze niemieccy, którzy polegli w walkach o Gdynię i Oksywie w dniach 12-28 marca 1945 r.

04. Starzyński Dwór: pomnik radzieckiego żołnierza-jeńca

We wsi Starzyński Dwór znajduje się jedyny w swoim rodzaju pomnik żołnierza Armii Czerwonej, umęczonego i bez broni. Monument przedstawia nadnaturalnej wielkości siedzącą i przygarbioną postać czerwonoarmisty, w obdartym szynelu, z pochyloną głową i zaciętą twarzą, która za plecami skrywa pięść zaciśniętą w niemym geście zemsty. Upamiętnia żołnierzy radzieckich w niewoli niemieckiej, których niewolniczo wykorzystywano do prac polowych i drogowych w posiadłości von Grassów. Jeńcy przebywali na terenie majątku w latach 1941-1944 i byli uwięzieni w stodole stojącej nieopodal dzisiejszego pomnika.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej