Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Okolice Władysławowa

Okolice Władysławowa

01. Jastrzębia Góra: miejsce lądowania Zygmunta III Wazy

W roku 1592 tron protestanckiej Szwecji odziedziczył żarliwy katolik Zygmunt III Waza, król Polski. Rok później wyprawił się po koronę Szwecji, którą warunkowo otrzymał dopiero w lutym 1594 roku. Miesiąc później król wrócił do Polski.

02. Przylądek Rozewie

To najbardziej na północ wysunięty polski przylądek, gdzie znajdują się dwie latarnie morskie. Przy wyższej latarni (wys. 33 m) znajdują się trzy pomniki. Pierwszy wzniesiono z łamanego kamienia na pamiątkę objęcia Pomorza przez Wojsko Polskie 10 II 1920 r.

03. Rozewie: 34. Bateria Artylerii Stałej

W latach 1946-1956 Polska Marynarka Wojenna dla obrony brzegu nad Bałtykiem zbudowała 11 nadbrzeżnych Baterii Artylerii Stałej (pol. skrót BAS), z armatami kalibru 152, 130 i 100 mm. Ostatnią baterią z armatami kalibru 130 mm była 34. BAS zbudowana na wschód od przylądka Rozewie.

04. Chłapowo: cmentarz poległych 1945

Na skraju zachodnich zabudowań Chłapowa, dziś dzielnicy Władysławowa, w przedłużeniu ulicy Żaglowej, znajduje się cmentarz wojenny, poległych w 1945 roku żołnierzy Armii Czerwonej. Jest tu 13 mogił zbiorowych, a na niektórych grobach są imienne tablice.

05. Władysławowo - Jastrzębia Góra: Droga Nadmorska

W roku 1920 należący do Polski brzeg nad otwartym Bałtykiem miał bardzo słabo rozwiniętą komunikację. Utrudniało to rozwój gospodarczy i ewentualną obronę tego obszaru. Jednocześnie kłopoty z przewiezieniem zaopatrzenia wojskowego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 podkreśliły zarówno militarne znaczenie wybrzeża, jak i brak należytej komunikacji.

06. Władysławowo: Hallerówka

Nazajutrz po symbolicznych zaślubinach Polski z morzem, które odbyły się 10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi (dziś Władysławowo).
Towarzyszący mu ppłk. Henryk Bagiński, zafascynowany pięknem nadmorskiego krajobrazu, postanowił kupić tu ziemię i założyć osadę letniskową. Nadał jej nazwę Hallerowo, a gen. Haller zlecił budowę letniskowego domku, nazwanego „Hallerówką”. Na działce obok powstał tzw. „Błękitny Domek” należący do adiutanta generała Hallera – kpt. Jana Dworzańskiego.

07. Władysławowo: pomnik męczenników Wielkiej Wsi

We Władysławowie, w dzielnicy „Szotland”, przy ulicy Męczenników Wielkiej Wsi, znajduje się pomnik poświecony pamięci tych, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1939 roku. To okazały głaz niosący brązowy symbol wojskowego orła oraz tablice pamiątkowe. Wokoło założono estetyczny skwer. Ławki i zadbana zieleń zachęcają do odpoczynku i zadumy nad historią.

08. Władysławowo: cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego i Ofiar Terroru

W południowej części Władysławowa, przy ulicy Gdańskiej (droga krajowa nr 216) znajduje się cmentarz z mogiłami poległych w 1939 roku. Na cmentarzu znajduje się 14 grobów zbiorowych, w których pochowano żołnierzy Wojska Polskiego poległych w bitwie o Wielką Wieś oraz 29 cywilnych mieszkańców okolicznych wsi.

09. Władysławowo: szańce w Wielkiej Wsi (1635?)

Dzieje pierwszych polskich nowożytnych fortyfikacji, służących obronie wybrzeża, dotychczas nie są w pełni wyjaśnione. Znane jest istnienie na Półwyspie Helskim dwóch twierdz, a mianowicie Władysławowa w rejonie osady Chałupy oraz Kazimierzowa pod Kuźnicą. Ponadto ufortyfikowano Puck, który był pierwszym portem wojennym Rzeczypospolitej.

10. Władysławowo: bitwa o Wielką Wieś 1939

Walki lądowe w obronie Półwyspu Helskiego zaczęły się 9 września 1939 roku. Czołowe oddziały niemieckiego pułku straży granicznej zajęły w tym dniu Puck i ruszyły na Swarzewo. Tutaj doszło do potyczki z polskimi patrolami broniącymi przedpola półwyspu, które po rozpoznaniu przeciwnika wycofały się do rejonu Wielkiej Wsi. Manewr ten pozwolił na skrócenie linii obrony i zapewnił lepsze rozplanowanie sił, ponieważ polskich żołnierzy w tym rejonie było tylko 200. W dniu 10 września rano Niemcy rozpoczęli natarcie na Wielką Wieś, wspierając działanie piechoty ogniem artyleryjskim i lotnictwem.

11. Władysławowo: 43. bateria

Latem 1939 roku, dla potrzeb obrony lądowej Półwyspu Helskiego, utworzono trzy dwudziałowe półbaterie przeciwdesantowe. Baterie nr 41 i 42 umieszczono w rejonie portu w Jastarni, a baterię nr 43 w rejonie portu we Władysławowie. Już w trakcie wojny utworzono 44. baterię, którą ulokowano na falochronie portu rybackiego w Helu. Uzbrojenie tych baterii stanowiły armaty kalibru 75 mm na podstawach morskich (okrętowych), które ustawiono na improwizowanych drewnianych pomostach.

12. Chałupy: twierdza Władysławowo

Dążenie do otwarcia Polski na Bałtyk oraz zainteresowanie polityką morską przez króla Władysława IV spowodowało w pierwszej poł. XVII w. budowę floty wojennej. Dla nowej floty potrzebna była baza morska, niezależna od Gdańska i głębsza niż Puck. Postanowiono więc zbudować port wojenny na Półwyspie Helskim oraz broniące go fortyfikacje. Port i twierdzę, nazwaną na część króla Władysławowo, ulokowano naprzeciw Pucka, przy głębi wodnej zwanej dziś „Chałupska Jama”.


Strona 1 z 1
Ziemia Pucka Karta Turysty

Kontakt

Stowarzyszenie Turystyczne
"Kaszuby Północne"

Lokalna Organizacja Turystyczna

Stary Rynek 28
84-100 Puck
NIP 587 15 28 445


tel. 605 734 979

e: biuro@kaszubypolnocne.pl

m.czuba@kaszubypolnocne.pl

więcej