Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miejsca i kultura / Miasta / Wejherowo - duchowa stolica Kaszub

Wejherowo - duchowa stolica Kaszub

Romantyczne spacery urokliwymi alejkami po parku miejskim, duchowe wyciszenie na ścieżkach Kalwarii Wejherowskiej, kawa w jednym z ogródków przy rynku, z widokiem na oświetloną słoń cem wieżę ratusza - to Wejherowo oferuje na początek. A jest jeszcze pałac rodu Przebendowskich i Keyserlingków, w którym obecnie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej.


Miasto lokował Jakub Wejher w 1650 roku jako jedyne prywatne miasto na Kaszubach. Tutaj wypełnił śluby, złożone kilka lat wcześniej: w czasie oblężenia białoruskiego miasteczka Biała w 1634 roku, Wejher został przysypany na skutek wybuchu.
Ślubował wtedy, że jeśli ocaleje, wybuduje w rodzinnych dobrach kościół ku czci Trójcy Przenajświętszej i założy klasztor, co też uczynił. Po jego śmierci właścicielami byli Radziwiłłowie, król Jan III i rodzina Sobieskich oraz ród Przebendowskich. Przed wojną było to największe miasto na Kaszubach. Zabytkowa zabudowa rynku zachowała się w centrum, przy placu Wejhera. Po jego środku stoi dziś pomnik Jakuba Wejhera, a za nim neobarokowy ratusz, przebudowany na początku XX w. - lekka i pełna wdzięku budowla. Wejherowo również słynie z ponad 350. letniej Kalwarii Wejherowskiej. Wizytówką miejskiego rynku jest ratusz z bijącym dzwonem oraz makietami zabytkowego centrum miasta i Kalwarii Wejherowskiej. W południe można tu usłyszeć hymn kaszubski.


Wejherowo jest dobrym punktem wypadowym dla turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych, zarówno w kierunku pasa nadmorskiego (Karwia, Dębki, Białogóra, Kopalino, Sasino), jak i Trójmiasta oraz Kaszub. Przyjazd do Wejherowa to propozycja dla każdego, kto wypoczywając nad morzem lub jeziorami, chciałby miło spędzić popołudnie i zobaczyć coś ciekawego. Wejherowo słynie z bogatej oferty kulturalnej. Dzień Jakuba, Jarmark Wejherowski, Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu, Open Air Rock Festival, a przede wszystkim letnie koncerty na rynku, w parku i amfiteatrze przyciągają co roku tłumy mieszkańców całego regionu oraz wielu turystów.

 

Atrakcje Wejherowa