Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja
Wersja tekstowa dla niedowidzących  
Kontakt
tel. 605 734 979    E-mail: biuro@kaszubypolnocne.pl
Angielski Rosyjski Niemiecki
Jesteś tutaj: Home / Miejsca i kultura / Miasta / Władysławowo - wrota półwyspu

Władysławowo - wrota półwyspu

Pierwsze wzmianki o Władysławowie pojawiły się w dokumentach w XIII wieku. Wspomniana została wówczas Wielka Wieś, która po połączeniu w 1952 roku z Hallerowem oraz osadą przy portową stworzyła jednostkę administracyjną o nazwie Władysławowo.


Miasto jest nierozerwalnie związane z postaciami dwóch wybitnych osób – króla Władysława IV oraz Generała Józefa Hallera. Władysław IV w 1634 roku – w obliczu spodziewanego najazdu szwedzkiego – nakazał budowę fortu wojennego w okolicy Chałup. Fort ten 10 lat później uległ niestety całkowitemu zniszczeniu.
Z kolei Generał Józef Haller przybył do wówczas Wielkiej Wsi, aby 11 lutego 1920 roku dokonać powtórnych, pełnomorskich zaślubin Polski z morzem. Jeden z oficerów, zafascynowany pięknem krajobrazu, zakupił 20 ha ziemi, nadając nowej osadzie nazwę Hallerowo, które w krótkim czasie stało się atrakcyjnym letniskiem.


Obecnie Władysławowo, jako gmina, obejmuje swoim zasięgiem osiem miejscowości – Karwię, Ostrowo, Tupadły, Jastrzębią Górę, Rozewie, Chłapowo, Władysławowo oraz Chałupy. Do najważniejszych atrakcji należą m.in. : Dom Rybaka z wieżą widokową, Centrum Pamięci Generała Józefa Hallera i Błękitnej Armii, kościół pw. Wniebowzięcia NMP, Aleja Gwiazd Sportu, port rybacki przystosowany do cumowania jachtów, Ocean Park, rezerwaty „Słone Łąki” i „Przylądek Rozewski”, Wąwóz Chłapowski, latarnia w Rozewiu z Muzeum Latarnictwa, kościół pw. Św. Ignacego Loyoli oraz obelisk Gwiazda Północy w Jastrzębiej Górze, wyznaczający najbardziej na północ wysunięty punkt Polski. We Władysławowie można również spędzić czas w sposób aktywny, wybierając jedną z wielu możliwości, takich jak: szeroka gama sportów wodnych, w tym jedne z najlepszych w Europie warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu, bezpieczne i oznakowane ścieżki rowerowe o długości ok. 10 km, szlaki turystyki pieszej, paralotniarstwo, jazda konna, rejsy kutrem rybackim na połowy dorsza.


Do dyspozycji mieszkańców i turystów są również obiekty sportowe, takie jak baseny, korty tenisowe, czy boiska wielofunkcyjne.
Atrakcyjne położenie i dogodne połączenia komunikacyjne, malownicze krajobrazy, bliskość otwartego morza i zatoki, 28 km czystych plaż z kilkunastoma strzeżonymi kąpieliskami, szereg atrakcji, bogata oferta aktywnego spędzania wolnego czasu, liczne wydarzenia kulturalne oraz kultywowana tradycja rybacka i kultura kaszubska – to wszystko czyni Władysławowo miejscem wyjątkowym i wartym zobaczenia.

 

Atrakcje Władysławowa